O józe

MILÍ PŘÁTELÉ, MÁM VELKOU RADOST, OD ČTVRTKA 3. 12. SE OPĚT SEJDEME NAŽIVO VE STUDIU. BLIŽŠÍ INFORMACE POSÍLÁM VŠEM, NA KTERÉ MÁM MAIL. POKUD MEZI NĚ NEPATŘÍTE A MÁTE NĚJAKÝ DOTAZ, PIŠTĚ. MOC VÁS ZDRAVÍM V ADVENTNÍM ČASE A TĚŠÍM SE NA SETKÁNÍ!

Jóga, v prastarém jazyce zvaném sanskrt, znamená spojení, cestu, způsob jak docílit splynutí těla, mysli a duše, dosáhnout pravdy a tím se  vymanit  z nekonečného koloběhu zrodů a skonů.
Ovšem z hlediska dnešního člověka (mám na mysli zápaďana) tak tvrdě nataženého v hmotě a čase, nastaveného na výkon, věc téměř nemyslitelná.
Původ jógy je od nás velice vzdálen jak časem tak zemí – světadílem. Tradice byla mnohokrát předána z učitele na žáka …..a zřejmě úctou k prastarému učení jsem si dlouho myslela, že  každá pozice musí být přesná, dokonalá a správný jogín nejlépe vážný asketa. Přesně tak jak známe z knih. Jaká úleva přišla v roce 2012, kdy jsem  potkala Kláru Hetzmanovou – učitelku jógy. Fascinovala mě svou lehkostí, radostí, hravostí a spontánností. Hurá – jóga nemusí být vážná! Další úleva nastala, když ke mně doputovala Buddhova slova: „Nevěř všemu jenom proto, že to říkám já. Jdi a ověř si to sám.“
Jóga, jak ji dnes nabízím, vychází z klasiky starých mistrů, inspirovaná dnešními učiteli a mnou zkoumána na podložce i mimo ni. Respektuji možnosti jednotlivce, jeho momentální fyzický i psychický stav.

 Postupem času zjišťuji jak je úžasné vše nabyté vnášet do každodenního života.

Jen tak pro inspiraci zkuste:
– až budete v zaměstnání a už po sté zazvoní neodbytný telefon, nejprve se několikrát zhluboka nadechněte, vraťte se k sobě a teprve pak ho zvedněte
– až budete ráno snídat, vědomě žvýkejte každé sousto, uvědomujte si rozmanité chutě, které  jídlo přináší, pomalými doušky vychutnávejte vonící čaj, kávu……….
– až budete o víkendu uklízet, všemožně se při tom natahovat a kroutit, nezapomeňte na aktivitu středu těla
– až budete s někým komunikovat, mějte na paměti ahimsá – neubližování. To platí stejně pro slova, činy i myšlenky.
Takto by se dalo pokračovat dál a dál.

……………ale hlavně nezapomeňte žít, protože jóga je život a život je jóga.
Přeji hodně štěstí při praktikování!