Blog

KONEČNĚ JARO!

Po klidné a tiché zimě se vše začíná pomalinku probouzet. Sluníčko nabírá na síle, bílé kvítky sněženek se pyšní ve své nevinnosti a i naše tělo si po zimním odpočinku říká o pozornost. Stejně jako se v přírodě probouzí nová energie a odplavuje vše nepotřebné, přichází ideální čas podpořit i v našem těle hluboké očistné a obnovující procesy. Játra a žlučník jsou právě ty orgány, které jsou na jaře nejvíc aktivní a přímo vyzývají k očistným kúrám.  Lidské tělo má přirozenou samočistící schopnost a neustále se zbavuje toxinů a odpadních látek. Hlavní čistírnou jsou játra a dle TČM přichází na jaře jejich čas. (Období 13. 2. – 26. 4.) Játra po energetické stránce odpovídají za hladký tok energie čchi v těle i mysli. Kromě toho mají důležitý vliv na krev, kterou v době, kdy odpočíváme shromažďují, a naopak ji uvolňují, jakmile začneme být aktivní. Jestliže jaterní energie stagnuje (neproudí), nastanou problémy zahrnující křeče, nevolnosti, zácpy, bolesti hlavy, menstruační bolesti. Pokud se přidá i stagnace krve, vzrůstá nervové napětí a frustrace, narůstající vztek, deprese. Obnovu jaterních buněk podpoříte čekankovou tinkturou, pitím jaterního čaje, odlehčete jídelníček, vysaďte maso, mléčné výrobky, cukr, chleba a pečivo, kávu a alkohol. Získáte prostor k větší konzumaci zeleniny a ovoce. Připravujte si saláty, do kterých pokrájíte nové lístky pampelišky, kopřivy.  Nezapomeňte na klíčky, které jsou plné života a dostatek čisté vody, kterou si můžete vylepšit šťávou z citrónu. Zařaďte detoxikační koupel, kdy smícháte stejný díl epsomské soli, mořské nebo himalájské soli, jedlé sody a jablečného octa. Přidejte jakýkoli citrusový éterický olej, které čistí a rozpouští usazeniny. Pokud chcete po zimě trochu nastartovat, pak sáhněte po rozmarýnu, pokud potřebujete naopak zklidnit po namáhavém dni, pak je tady levandule, či heřmánek…….Do svého dne zařaďte pravidelné vycházky a přidejte si i cviky na žlučník a játra z orgánové sestavy.

Jangová dráha žlučníku vede od vnějšího koutku oka přes hlavu a po straně těla k vnější straně nohy a ke čtvrtému prstu cca 3mm od vnějšího dolního okraje nehtu.

Jinová dráha jater vychází od vnitřní strany nehtového lůžka palce nohy po vnitřní straně přes tříslo na přední stranu hrudníku do 6. mezižebří pod bradavkou.

Aromaterapie: smíchejte 3 kapky bergamotu, 2 kapky pomerančového a 1 kapku nerolového éterického oleje s polévkovou lžící mandlového nebo slunečnicového. Naneste kamkoli po těle.

Další éterické oleje vhodné pro jarní období jsou: grep, heřmánek, řebříček, máta, meduňka……

 


 

………….A PŘIŠLA ZIMA!

Staré české pranostiky dobře vědí, že na Martina už podzimu definitivně odzvonilo a přichází zima. Přestože kalendářně je to až na zimní slunovrat, tedy 21. 12., TČM se řídí biologickými pochody a tudíž období zimy nastává už v listopadu. Vesmírná energie klesá dolů a je markantní především v přírodě. Listy stromů už opadaly a míza se stáhla dolů do kořenů. Dny jsou chladné a noci dlouhé. Vše jen vyzývá k odpočinku, relaxaci, meditaci a usebrání. Z pohledu TČM jde o velký jin, kdy dominantním živlem se stává Voda. Voda je tím prapůvodním tokem, z něhož se zhmotňuje tvar života, je zdrojem naší zděděné inteligence. Hlavními orgány živlu jsou ledviny a močový měchýř.  Číňané považují ledviny za nejdůležitější orgán těla. Představují skladiště životní a sexuální energie. Uchovávají Esenci (Jing), genetický základ jedince, která byla vytvořena početím. Jelikož je zděděná, je v zásadě obtížné ji doplňovat. Esence je odpovědná za růst, reprodukci a vývoj její nedostatečnost dává sklon k potratům, degeneraci kostí, výpadky paměti a nedostatečnou imunitu. Pozor na studená chodidla a oblast kříže, jsou to místa kudy v tomto období nejsnáze vstupuje nemoc. Pro dobré zdraví upravte také jídelníček. Potraviny déle vařte, jezte pečená jídla, v malém množství i smažená. Vhodné jsou dlouhé vývary z kostí, či kořenové zeleniny. Dále pohanka, luštěniny (fazole adzuki), vlašské ořechy, slunečnicová semínka, zahřívací koření, anýz, fenykl, hřebíček, zázvor. Důležitá je také slaná chuť, kterou najdeme v omáčce shoyu, mořských řasách a miso pastě (fermentované sojové boby – slouží jako magi).

Zařaďte cviky na ledviny a močový měchýř z orgánové sestavy:

Jangová dráha močového měchýře vede od hlavy 4 mm od vnitřního očního koutku, čelem přes zátylek a záda po zadní straně nohou k malíčku na noze asi 2mm na vnější straně kořene nehtu. Působí na bolesti kudy prochází. Ovlivňuje hlavu, šíji, záda, hýžďové svaly, centrální nervový systém, kůži a vnitřní orgány.

Jinová dráha ledvin vychází ze středu chodidla podél vnitřní strany nohy přes břicho na dolní okraj klíční kosti. Má vliv na hrdlo, plíce, urogenitální orgány a dolní končetiny.

Pokud máte chuť na voňavý zážitek, vhodnými éterickými oleji jsou cedr, cypřiš, jalovec, zázvor, tymián, saturejka, santal, jasmín nebo geránium.

 


 

PODZIM JE TU!

Srpen se přehoupl do své druhé poloviny a přestože horké sluníčko o sobě dává vědět každý den, nastává biologický podzim. S tím astrologickým nemá nic společného, tento je řízen biologickými hodinami. Celá naše  bytost, ať už se nám to líbí nebo ne, reaguje na veškeré faktory z okolí. Jedním z nejdůležitějších je množství světla. Dny se zkracují, rána a večery už nejsou tak teplé. Jangová energie horkého léta pomalu ustupuje klidovějšímu Jinu. Vše se jakoby ztišuje. Dostavuje se smutek a únava, což je spojeno s orgány plic a tlustého střeva, které na podzim dominují. Kvůli rozdílným teplotám během dne se začínají objevovat rýmy, škrábání v krku…….Abychom prospívali co možná nejlépe, měli bychom z rozjařeného a uvolněného rytmu léta najít zpět cestu k určité pravidelnosti a řádu. Není tím myšlena žádná askeze, stačí, když upravíme spánek a jídlo. Choďte spát v 22.00 a vstávejte v 7.00, ke snídani si připravte teplé kaše (především jáhlovou), k obědu vývar nebo krémovou polévku, jezte rýži, zeleninu a ovoce tepelně zpracujte. Podzimu vládne element Kovu. Náleží k němu ostrá, pálivá chuť, která zamezuje množení bakterií, rozptyluje chlad a uvolňuje zablokovanou energii. Ramena a krk si, zvláště ráno a večer, kdy jsou teploty nejnižší, chraňte šátkem. V toto období jsou to místa nejnáchylnější pro vstup nemoci.

Zařaďte cviky na plíce a tlusté střevo z orgánové sestavy:

Jinová dráha plic se táhne celou vnitřní stranou paže, po jejím vnějším okraji. Začíná v bodě, kde se klíční kost spojuje s ramenním kloubem a končí na vnějším okraji palce, 3-4 mm od okraje nehtu. Ovlivňuje horní končetiny, hrudník, plíce, hrdlo a nos.Jangová dráha tlustého střeva jde naopak celou zadní stranou paže přes rameno k obličeji. Začíná v bodě na ukazováčku na straně blíže k palci u nehtového lůžka a stoupá po vnější straně paže k hlavě, kde vedle chřípí nosu na nosolícní rýze končí. Ovlivňuje hlavu, ústa, zuby, tváře, jícen a horní končetiny.

Nakonec můžete sáhnout také k oblíbené aromaterapii a večer si zpříjemnit vůní z borovice, cypřiše, jalovce, eukalyptu, šalvěje, tymiánu nebo yzopu. Ať už použijete aromalampu, difuzér nebo si nakapete pár kapek na papírový kapesníček a necháte ho jen tak ledabyle vykukovat pod polštářem, na kterém usínáte.

Směs na zahnání chmurných chvilek: 3 kapky ÉO cypřiše, 4 kapky ÉO kadidla, 2 kapky geránia. Společně promíchejte a rozřeďte s 10ml slunečnicového nebo mandlového oleje. Získáte příjemnou kompozici, kterou si kdykoli během dne rozetřete na zápěstí, zátylku, spánků…….Vždy, prosím, pozor na oči!